Информационная база Движения
создателей родовых поместий


Информационная база Движения создателей родовых поместий


Мы в соц. сетях:





Хорошие газеты
Газета Быть добру Международная газета
"Быть добру"

Родная газета

Международная газета
"Родная газета"

Газета Родовое поместье

Международная газета
"Родовое поместье"

Подписаться на рассылки
Подпишись на рассылку "Быть добру"
Рассылка для тех, кто совершенствует среду обитания: как сделать, чтобы всем было хорошо. А на Земле быть добру!

Рассылка группы Google "Быть добру" Электронная почта (введите ваш e-mail):

Рассылка Subscribe.Ru "Быть добру"
Подписаться письмом

Подпишись на рассылку "Движение создателей родовых поместий"
Рассылка для тех, кому интересен образ жизни на земле в гармонии с природой в своём родовом поместье. Родовое поместье – малая родина.

Рассылка группы Google "Движение создателей родовых поместий" Электронная почта (введите ваш e-mail):


купить бекеши тулуп в москве



















Тиждень у "Соняшнику". Експеримент у незвичайній школі

опубликовано в Портал (Агентство) 12 мая 2016

 

 Українська ситуація з освітою сприяє появі нових нестандартних рішень. 

Звичайні школи часто відбивають у дітей бажання в них вчитися вже до середини першого класу.

У великих містах трапляються хороші школи з креативним підходом, але коштують вони, як правило, захмарно дорого – 9-10 тисяч гривень на місяць при середній зарплаті по Україні 4,5 тисячі.

Деякі батьки забирають дітей зі шкіл взагалі й навчають їх вдома самі, причому число хоумскулерів зростає з кожним роком. Дехто з них об'єднується і навіть, як БеркоШко, будує школу для дітей на власному подвір'ї.

А що робити, коли такого подвір'я немає, а самі батьки не мають змоги викладати своїм дітям усі предмети?

Правильно – об'єднуватися і "скидатися" на приміщення і вчителів.

 

Виходить такий собі аналог ОСББ – зі спільним прийняттям рішень і без адміністративного втручання "згори".

Таким шляхом пішли засновники київської альтернативної школи "Соняшник", що на Лівобережній.

Поки що тут є тільки 1, 3 і 4 класи, в кожному з яких не більше 10 дітей.

Офіційно вони навчаються екстерном у різних школах, складаючи іспити двічі на рік.

Неофіційно – проводять у "Соняшнику" по 6 годин на день із годинною прогулянкою.

Проект неприбутковий, тому його керівники намагаються зробити якісне цікаве навчання якомога доступнішим. Виходить 2-3 тисячі гривень на місяць, залежно від кількості дітей у класі. Виявляється, цього вистачає на пристойне приміщення з охороною і хороших викладачів.

Деякі предмети викладають самі батьки, якщо мають для цього необхідні знання й навички. Тоді вони, відповідно, менше платять за дітей.

"Українська правда. Життя" провела своєрідний експеримент: дитина журналіста, яка навчається в державній спеціалізованій школі, тиждень відвідувала 1 клас "Соняшника", щоб побачити проект зсередини.

ПИСЬМЕННИЦЯ, МУЗИКАНТ ТА ІНСТРУКТОР З ЙОГИ

Першим уроком у понеділок була українська мова.

7-річна Ангелінка не очікувала від цього предмету нічого хорошого, бо в її школі читання – це "постійно слідкувати, як хтось читає по "Букварю", щоб, якщо тебе викличуть, знати, з якого місця починати", а письмо – це писати прописи або переписувати у зошит речення з того ж "Букваря".

Тут же вчителька розклала на килимку листочки з написаними від руки словами на звороті. Діти мали вибрати собі листочки (вийшло по 5-6 на кожного), прочитати слова і скласти з цими словами невеличку розповідь.

Заняття у школі часто проходять на килимку

Іншого разу вона дала ще цікавіше завдання: треба було писати на листочках відповіді на питання, після кожної загортати краєчок, щоб написаного не було видно, і мінятися листочками. В результаті виходили смішні розповіді на зразок: "Баба Яга з носорогом позавчора саджали квіти, щоб полетіти в космос".

В результаті, діти не тільки від душі насміялися, але й повчилися писати та читати рукописний текст.

Діти складають віршики, як можуть

А ще було таке завдання на розвиток творчості: на листочку надруковані слова, що римуються, а перед ними треба дописати строфи, щоб вийшов віршик. Непроста задачка для 1 класу, зате дуже цікава.

"А я сама написала вірш!", – гордо заявила потім дитина.

Як виявилося, вчителька української мови не лише заохочує дітей до письменництва, а й сама добре на цьому знається. Нещодавно Марія Косян видала свій роман "Коли в місті N. дощить", також її оповідання входять до антології молодих прозаїків "12".

Взагалі, у "Соняшнику" дотримуються думки, що найкращий вчитель – той, хто сам "горить" своїм предметом. Тому тут немає одного вчителя початкових класів, який веде всі уроки. Дітям намагаються знайти різних викладачів, кожен з яких є професіоналом у своїй справі.

Скажімо, співи викладає професійний музикант Олег Заграй. Він закінчив консерваторію, грає на кількох музичних інструментах, довго працював у оркестрі.

Вчитель співів дозволяє дітям пограти на гітарі

Олег прийшов до дітей з гітарою.

"Хто буде співати веснянку, тому дозволю пограти", – запропонував він першачкам.

Діти по черзі підходили, співали й бринчали по струнах, поки вчитель брав потрібні акорди.

Дітей знайомлять з різними інструментами

"Співи повинні бути кожного дня, і в суботу й неділю теж", – вирішила Ангеліна після заняття.

А ще тут багато незвичайних предметів. Наприклад, замість фізкультури – йога, яку веде досвідчена інструктор Тетяна Вихорєва. В неї самої тут навчається старша дитина й збирається навчатися менша.

Ще один украй потрібний, але незвичайний предмет – курс розвитку особистості – веде професійний психолог Оксана Олійник, також мама одного з учнів і одна з засновниць школи.

На свята в школі влаштовуються справжні концерти

Також тут є уроки театру, китайської мови, шахів, різьблення по дереву, проектів, творчості, а ще "Точилка для розуму" – особливий предмет, що базується на ТРВЗ-педагогіці (рос. ТРИЗ – теория решения изобретательских задач).

У кожного класу може бути свій набір додаткових предметів, залежно від побажань батьків і можливостей викладачів.

У кожного класу може бути свій набір предметів

А кожного четверга замість уроків діти їдуть на екскурсії або запрошують цікавих гостей. Скажімо, у "наш" експериментальний тиждень була зустріч із дитячим письменником Іваном Андрусяком.

Окрім презентації книг, письменник вчив дітей, що "треба займатися тим, що справді любиш, бо якщо вибираєш між роботами, де платять багато і ще більше, то й задоволення від життя може не бути".

Разом з ним свою книгу презентувала мама одного з учнів "Соняшника" – Олександра Кочубей. Вона розповідала дітям, що писати книги – це не щось недосяжне, що це може робити кожен, хто має бажання й хист.

"ВОНИ ВЖЕ ЧИТАЮТЬ АНГЛІЙСЬКОЮ, А МИ ЩЕ НАВІТЬ НЕ ВСІ БУКВИ ВИВЧИЛИ"

Може скластися враження, що з таким розкладом діти тільки бавляться у своє задоволення й нічого не вчать із основних предметів.

Правду кажучи, у автора цих рядків до початку тижневого експерименту були такі ж побоювання.

Однак реальний стан речей дуже здивував. Математика, яка викладається в "Соняшнику" двічі на тиждень, виявилася навіть складнішою, ніж у державній школі, де цього предмету 5 уроків на тиждень за програмою "Росток" і ще купа домашніх завдань.

"Тут вони рахують вже сотнями й тисячами, а ми – тільки десятками", – розповідала Ангеліна.

Домашнього завдання з математики у "Соняшнику" можна брати стільки, скільки хочеш, або не брати взагалі.

"Шкода, що я взяла тільки три листочки, треба було більше", шокувала маму донька.

З англійської, за її словами, рівень тут також вищий.

"Вони вже читають англійською, а ми ще навіть не всі букви вивчили", зазначила дівчинка.

При тому, що школа у неї – з поглибленим вивченням іноземних мов, де ті ж 3 уроки англійської на тиждень, що й у "Соняшнику".

Цей парадокс допомогла пояснити засновниця й керівник "Соняшника", мама трьох дітей Ганна Остапенко.

Керівник "Соняшника" Ганна Остапенко з вихованцями

Вчитель початкових класів та англійської мови за освітою, вона 5 років викладала англійську в двох загальноосвітніх школах.

"Я дуже добре знаю, як там все влаштовано. І коли ми організовували цю школу, в мене було інтуїтивне відчуття, що та кількість годин, яка запланована на кожний навчальний предмет у школі, перебільшена. Просто в тих умовах вчителі не можуть працювати інакше через велику кількість дітей", – розповідає Ганна.

"Коли ми писали плани, і в нас української було лише 2 години на тиждень, всі батьки питали: "Як же ви впораєтеся?".

Я сказала: "Давайте спробуємо. В мене є відчуття, що ми зможемо". І ми справді встигаємо з усіх предметів, бо ефективність навчання вища", – зазначила вона.

МАЛЮВАННЯ МОЖНА ОБ'ЄДНАТИ З ЛІТЕРАТУРОЮ

У методології "Соняшника" є три ключові особливості – робота у парах і групах, проектне навчання і перевага довготривалих задач над очевидними й поточними.

"Ми стараємося в усі предмети включати групову роботу, якусь взаємодію між дітьми. Наприклад, на уроках з йоги вони часто працюють в парах, з української мови – пишуть одне одному якісь записки, виконують спільні завдання", – розповідає Остапенко.

На уроках діти взаємодіють між собою

Проектам у старших класах присвячена окрема година на тиждень. Він може тривати місяць і більше й бути присвячений різним темам – тваринам, космосу, охороні навколишнього середовища, транспорту, музичним інструментам і т.д.

"Причому коли ми вивчали музичні інструменти, перед дітьми виступали музиканти, коли вивчали транспорт, вони ходили на екскурсію до СТО, під час вивчення охорони навколишнього середовища – вимірювали, скільки родина споживає води і т.д. Тобто ми намагаємося максимально зануритися у тему", – говорить Ганна.

Щодо довготривалих задач, вона наводить приклад підготовки спільної книги для ярмарки.

Діти у "Соняшнику" пишуть власні книжечки

"Ми вирішили зробити книжку, щоб кожен написав свою історію, а потім їх об'єднали. Домашнє завдання – написати історію. На наступний урок один почав писати й не дописав, інший почав лише придумувати", – зазначає керівник школи.

Коли дитина написала текст, його треба набрати на комп'ютері, роздрукувати, відредагувати, потім ілюструвати та зшити у спільну книжечку.

"Проект триває 2 місяці, і щоразу домашні завдання якісь неочевидні, диференційовані, у кожного різні – той дописує, той набирає, той редагує своє, той редагує чуже. Це складно контролювати, але процес іде", – підкреслює Ганна.

Навчання намагаються зробити максимально цікавим

За її словами, такі творчі завдання розробляються для кожного предмету.

Діти створюють окремі власні книжечки – артбуки, зі словниковими словами складають історії або кросворди один для одного. Навчання намагаються зробити максимально цікавим і розвиваючим.

Не бояться тут експериментувати й з міждисциплінарними зв'язками.

Одного разу кореспондент "Української правди. Життя" зайшла на спільний урок 3-4 класу (іноді їх об'єднують разом). Діти сиділи за столами й малювали фарбами.

Так проходить урок російської літератури

Виявилося, що це урок… російської літератури. Треба було намалювати ілюстрацію до обраного вірша російського класика.

Паралельно з малюванням, діти знаходили незрозумілі слова у поезії Пушкіна й намагалися здогадатися, що вони означають.

Ще одна особливість школи – велика кількість чоловіків-викладачів.

"Ми з самого початку хотіли, щоб їх було багато, зараз у нас приблизно рівна кількість жінок і чоловіків. Це подобається дітям", – розповідає Ганна.

ОЦІНКИ Й ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ Є, АЛЕ ЇХ МАЛО

Попри креативний підхід до навчання, у "Соняшнику" не практикується рівноправність і повна свобода для дітей.

Старших вчителів тут називають на ім'я та по-батькові, молодших – на ім'я "на Ви" або "пані Марія, пан Олег".

Тут немає вільного відвідування занять.

"Ми з розумінням ставимося до того, що у дітей можуть бути різні схильності й успіхи у різних предметах, але вони все одно присутні на уроці", – говорить психолог Оксана Олійник.

У дітей можуть бути різні схильності, але вони все одно присутні на уроці

Також тут принципово задають домашнє завдання, але у невеликих обсягах, які діти можуть регулювати по собі.

"Завдання потрібні, щоб дитина вчилася працювати не тільки в умовах школи з конкретним вчителем, а й сама. Але ми не задаємо багато домашнього завдання, бо, по-перше, всі діти готуються і здають атестації, тобто в них є додаткове навантаження, а по-друге, їм потрібен час для вільної гри, для своїх улюблених занять", – каже Ганна Остапенко.

Дітям потрібен час для вільної гри

Також із деяких предметів за певні завдання ставлять оцінки, щоб діти могли орієнтуватися в якості своєї роботи. Причому діти часто самі перевіряють роботи один одного.

"Але, наприклад, з української мови ми пробували ставити оцінки, але зрозуміли, що це непотрібно ані дітям, ані вчителю", – додає Ганна.

ТРЕБА РОЗУМІТИ, ЩО ТАКІ ШКОЛИ ПІДХОДЯТЬ НЕ ВСІМ

Як і в інших шкіл, у "Соняшника" є недоліки.

Наприклад, через різницю в програмі з екстернатом батькам доводиться самостійно готувати дитину до складання іспитів із деяких предметів.

Тут також немає харчування, їжу діти беруть із собою з дому.

"На батьківських зборах ми вирішили, що так буде краще, ніж замовляти привозну їжу", – говорить Ганна Остапенко.

Спортивної зали також немає, йогою займаються прямо у класах на килимках.

Крім цього, фізичні навантаження діти отримують під час прогулянки – іноді її поєднують із грою в футбол.

Йогою діти займаються прямо у класах на килимках

Для когось буде недоліком і відсутність групи продовженого дня.

"Наша принципова позиція – щоб діти не лишалися у школі пізніше 15 години, бо вони повинні мати вільний час, відпочивати від школи", – вважає керівник.

За її словами, батьки також мають розуміти, що плата за навчання не може бути сталою, бо залежить від різних факторів – наприклад, вартості комунальних послуг або кількості дітей у класі.

Крім того, оскільки школа орендує приміщення, не можна бути впевненими, що вона завжди буде знаходитися саме в цій будівлі й не доведеться шукати іншу.

"Треба розуміти, що такі школи підходять не всім. Були люди, які йшли від нас із різних причин. Тому ми, насамперед, зацікавлені в приєднанні до проекту однодумців – людей, які бачать навчальний процес так само, як ми", – підкреслює Ганна.

"Соняшник" шукає однодумців

Батько першокласника Олександр Тимченко зазначає, що для нього найбільшим "мінусом" є далека дорога з Осокорків до Лівобережної.

Однак про рішення віддати сина до "Соняшника" не шкодує.

"Мені подобається, що в синові розкривається творчий потенціал, але при цьому не страждають точні науки. Математика тут на досить високому рівні", – зазначає Олександр.

У школі багато творчості, але це не заважає точним наукам

Йому також подобається підбір викладачів школи, а віддати сюди сина він вирішив після того, як познайомився з дітьми керівника проекту Ганни.

"Саме її діти стали для мене живим свідченням того, що цей підхід реально працює", – говорить тато.

КЕРІВНИК ШКОЛИ НАВІТЬ НЕ ОТРИМУЄ СТАЛОЇ ЗАРПЛАТИ

Всі рішення щодо шкільного життя приймаються на батьківських зборах – які предмети ввести або прибрати, яких вчителів запросити і т.д.

Бюджет проекту також відкритий для батьків і формується з урахуванням їх можливостей.

Батьки можуть вирішувати, що вивчатимуть їхні діти

"Ми існуємо вже три роки. Перший рік ми знаходилися у державному приміщенні центру позакласного навчання. Це зменшувало вартість для батьків, але створювало ряд незручностей – постійні перевірки, необхідність вести звітну документацію, неможливість створити в класах свою обстановку, бо після нас там проходили інші заняття. Тому на другий рік ми вирішили знімати інше приміщення", – розповідає Ганна.

Це підняло вартість навчання, через що вона змушена була відмовитися навіть від невеликої оплати своєї праці як організатора, залишивши тільки оплату за викладання (Ганна викладає в старших класах українську й російську мови та літератури).

"Я сказала: "Я люблю цей проект і я зараз отримую від нього ресурс не грошовий, а емоційний. Цього року я не буду мати стабільної зарплати щомісяця, я буду забирати собі коли 300, коли 600 гривень, які залишаються", – розповідає Ганна.

Школа дає організаторам емоційний ресурс

За її словами, якщо проект розшириться, вона хотіла б мати зарплату завуча, а також закласти у бюджет оплату навчання для вчителів, яким потрібно весь час вдосконалюватися, вивчати нові методики.

Разом з тим, Ганна наголошує, що не хоче значно підвищувати плату за навчання.

"Я не хочу ставити високу ціну, щоб наша школа ставала недоступною для хороших людей", – говорить вона.

Немає в планах школи і значного розширення.

"Я не хочу, щоб проект настільки вийшов з-під контролю, щоб я не могла його робити якісним. Якщо в кожному класі буде по 8-10 дітей – цього досить. Чим більше людей, тим складніше узгоджувати їхні інтереси", пояснює Ганна.

Їй би більше хотілося, щоб ініціативні батьки та вчителі надихалися прикладом "Соняшника" і створювали власні альтернативні школи.

 

28.04.2016
Катерина Тищенко, УП
Фото автора та школи "Соняшник"

http://life.pravda.com.ua/technology/2016/04/28/211668/



Поделиться в соц. сетях


--- Подпишись на рассылку "Быть добру"... --- --- Информационная политика портала... ---

--- Приобрести экотовары "Быть добру"... ---