Огляд лабораторних рН-метрів для точних вимірювань
опубликовано: 17 августа 2023, 22:02У хімічних дослідженнях, випробовуваннях матеріалів та експертизі часто застосовується такий прилад, як pH метр. Він визначає кислотно-лужний баланс зразка, даючи можливість визначити властивості речовини. Розбираємося в принципах дії такого пристрою разом з експертами компанії SIMVOLT та розглядаємо його ключові характеристики.
Як працює прилад
Для визначення показника кислотності використовується електричний сигнал. Провідність зразка безпосередньо залежатиме від кислотно-лужного балансу, який впливає на активність іонів водню. Принцип дії pH метра базується на аналізі цих характеристик. Вимірюючи напругу та швидкість розповсюдження електричного заряду, він робить висновок про властивості речовини.
рН-метри лабораторні умовно поділяють на дві групи. Моделі з полімерними електродами мають нижчу точність, але майже нечутливі до механічних пошкоджень. Їх використовують для аналізу дуже грубих зразків або агресивних хімічних сполук. Якщо в пріоритеті саме точність, краще застосовувати скляні моделі. Вони дають мінімальну похибку, але потребують максимально обережного поводження.
Типи приладів і характеристики
За розмірами й мобільністю рН-метри лабораторні бувають:
-
Стаціонарними. Масивні установки, які використовують у ретельно підготовленому середовищі. Дають максимальну точність вимірювання, але потребують дотримання складних правил експлуатації.
-
Портативними. Компактні датчики, які можна транспортувати в кейсах. Перед початком роботи потребують розгортання та налаштування, яке підвищує рівень їхньої точності.
-
Ручними. Найменші прилади, що нагадують за розмірами ручки чи олівці. Захищені від ударів і впливу агресивного середовища, не потребують довгої підготовки. Мінус — досить велика похибка вимірювання.
Експерти компанії SIMVOLT також радять враховувати форму електрода. Для аналізу ґрунтів, харчових продуктів, гелів та суспензій використовують гострі голки, здатні глибоко занурюватися у зразок. Для біологічних речовин краще застосовувати пласкі сенсори, які можна швидко очистити перед наступним вимірюванням. Кислотність рідин оцінюють за допомогою кулькових датчиків.
Звичайно, важливою характеристикою є рівень точності. Для наукової лабораторної роботи краще вибирати прилади з дискретизацією до сотих часток pH, для швидкого аналізу матеріалів — до десятих. Якщо вам доводиться працювати у складних кліматичних умовах, найменшу похибку будуть давати датчики із функцією автоматичної температурної компенсації. Окрім того, варто уточнити, як саме відбувається калібрування сенсора. Це дуже важливий процес, що забезпечує необхідний рівень точності.
Поделиться в соц. сетях